ניוזלטר:   הרשם עכשיו  |  ארכיון

ספר המדע - פרטים והרחבה

 

ספר המדע הינו הספר הראשון בתוך החיבור "משנה תורה" המכיל י"ד ספרים, בו פורש הרמב"ם בחרט אומן את היסודות של האמונה היהודית, בבהירות ובשפה נפלאה. הספר פותח בפסגת המאמץ האנושי: ידיעת ה', עובר לתאר בקצרה את תורת הסוד (מעשה בראשית ומעשה מרכבה), ממשיך במצוות חיים של קידוש ה' כשבמעלתם הגבוהה ביותר נמצא הנביא. לפני שיתחיל הרמב"ם לעסוק בחובת לימוד תורה, הוא מבקש לכונן מעשי גוף בריאים, ולעצב את מידות הנפש של היהודי, את אופיו ואת תודעתו. הרמב"ם יגדיר מהו הריחוק מה', מהי עבודה זרה, מהם האמונות התפלות והפסולות. בסוף הספר ידבר הרמב"ם על התיקון מעבירות, על חירותו של האדם ועל אחריותו הנובעת מכך (הבחירה החופשית), על הגמול (העולם הבא) ועל העונש (הכרת), ועל מידת הקרבה לה' והדרישה הנובעת מכך

 מהי המשמעות של שם הספר, הרי אין כאן תיאוריים מדעיים? 

"משנה תורה הוא ספר ההלכות המקיף ביותר הקיים בעולמה של היהדות, ויש בו כדי להעמיד את האדם על המציאות הראויה שהתורה מבקשת שנלך בה. במהות חייו של האדם העומד מול האל ברוך הוא שלושה שלבים הם המופיעים רצוא ושוב: המעשה הרצוי, והוא הנדרש מכל אדם בראשונה; לאחר מכן ההבנה האנושית, הדורשת מן האדם לחקור ולדעת. ואולם שני אלה הם רק הכנה למשימתו הגדולה של האדם: לחיות מתוך הכרת האמת ועיצוב חייו בשביליה של התורה. זו מטרתה של ההלכה - לעצב הליכות חיים ושבילי מחשבה, כמאמר חכמינו זיכרונם לברכה : "אל תקרי הליכות אלא הלכות". ולכך מכוון הרמב"ם באמרו: "אין חיים אלא דעות נכונות" (מו"נ א,מב). הדעה, בדומה לאהבה בין האיש לאישה, שאינה מתבטאת רק בעשיית מעשים או בהבנה שכלית אלא בחיים מלאי דבקות גדולה ונאמנות רבה כמו שמתואר בפרק האחרון של ספר זה. זוהי דעת האמת. ובשמה של השגה גדולה זו, הרמב"ם פותח את ספר "משנה תורה", ולכן הוא קורא לו 'ספר המדע' "

    ( מתוך ההקדמה לספר המדע)     

 

מבנה הספר:

הקדמת הרמב"ם – מהו הצורך בספר אחד ומהו חזון הספר. מהם תרי"ג מצוות, ומהו ייעודו של כל אחד מי"ד הספרים

הלכות יסודי התורה – מהם יסודות האמונה? מהו גן המסתורין – הפרדס? מהי הדרך לאהבת ה'? מהו קידוש ה' ומתי חל "יהרג ואל יעבור"? מיהו נביא אמת? האם צריך נביא אמת לעשות נס?

הלכות דעות – מהי הדרך הראויה להתנהגות בחיים? שמירת הגוף – איך? מה ההבדל בין לשון הרע למוציא שם רע? מהי נקימה ומהי נטירה?

הלכות תלמוד תורה – מי פטור מתלמוד תורה? איך בונים כיתה? ועל מה אסור להתפשר ? מהי דרך הלימוד? מהו כבוד חכם? מהו נידוי?

הלכות עבודה זרה – היאך התפתחה עבודה זרה? מה ההבדל בין מינות לבין זנות? מה ההבדל בין מסית למדיח? האם יש ענישה קולקטביבית לכל אנשי עיר הנידחת? מה היחס לאמונות תפלות?

הלכות תשובה - מהם מרכיבי התשובה? מיהם המינים? האפיקורסים? המוסרים? המשומדים? ומה דינם? מהו עולם הבא? מהם ימות המשיח? מהו הכרת? מיהו העובד מאהבה? לעשות שלא לשמה?

 

על הספר נטען כי הוא מגלה סתרי תורה ואפילו כופר (!) . באחת מן המחלוקות הגדולות בעולם היהודי, הספר הוחרם ואף הועלה למוקד ע"י יהודים (!)

הרמב"ן, שבהגנתו האמיצה הגן על ספרי הרמב"ם ובעיקר על ספר המדע ומורה הנבוכים שהועלו על המוקד בִבְלִי דעת ובעיוורון, אשר גדולי ישראל נצטערו על כך מאוד, כותב אגרת על שבחם של הספרים:

וְהִנֵּה קְהִלּוֹתֵינוּ חָסִים עַל כְּבוֹד הָרַב הַגָּדוֹל

וּמְקַנְאִים לוֹ קִנְאָה גְּדוֹלָה לִכְבוֹד תּוֹרָתוֹ וַחֲסִידוּתוֹ

וְאֶת יְקָר תִּפְאֶרֶת גְּדֻלָּתוֹ...

מַה יֹּאמְרוּ לְסֵפֶר הַמַּדָּע? וְהַמִּכְתָּב מִכְתַּב אֱלֹהִים אֲשֶׁר הֶעְתִּיקוֹ,

מַפְתֵּחַ לְסִפְרֵי הָרַב ז"ל בַּתַּלְמוּד וּמָבוֹא לְכָל חִבּוּרָיו,

סוֹפֵר מִצְווֹת ה', עֲשֵׂה וְלֹא תַעֲשֶׂה,

מְלַמֵּד לַתַּלְמִידִים כָּבוֹד וּמוֹרָא, בְּהִלְכוֹת תַּלְמוּד תּוֹרָה,

יוֹרֶה חַטָּאִים דֶּרֶךְ בְּהִלְכוֹת תְּשׁוּבָה, וּבְנַחַת וְשׁוּבָה,

בְּלִי קֻשְׁיוֹת וַהֲוָיוֹת, מֵפִיק מַרְגָּלִיּוֹת.

כִּי לֹא מָצִינוּ דִּבְרֵי תְּשׁוּבָה בַּתַּלְמוּד, רַק מְפֻזָּרִים וּמְפֹרָדִים בֵּין הַהֲלָכוֹת וְהַהַגָּדוֹת בִּלְתִּי בְּרוּרִים.

וּבְכָל חִבּוּרֵי גְּאוֹנִים, הָרִאשוֹנִים וְאַחֲרוֹנִים,

לֹא מָצִינוּ אוֹתָם עִנְיָנִים, דְּרוּשִׁים לְכָל חֶפְצֵיהֶם וּמְזֻמָּנִים,

כַּאֲשֶׁר הֵמָּה מְפֹרָשִׁים וּמְבֹאָרִים בַּסֵּפֶר הַהוּא הַמְּמֻלָּא בִּפְנִינִים, הַמְּיֻסָּד בַּסַּפִּירִים מִבַּחוּץ וּמִבִּפְנִים.

(כתבי הרמב"ן, מוסד הרב קוק, ח"א, עמ' שלו)

עם השנים שככו המחלוקות, והספר הוכר כספר יסוד של האמונה היהודית, וכיום בכל דיון על יסודות האמונה הספר משמש בתפקיד גדול ומשמעותי.

 

צוות העורכים והשותפים (כולם בהתנדבות מלאה):

  • עורך ראשי מהדיר ומבאר: ר' יוחאי מקבילי
  • מנקד ועורך משנה: ד"ר יחיאל קארה, האקדמיה ללשון העברית
  • יועצים ועורכי משנה: הלל גרשוני, דביר טל ואופיר שעבין ישיבת תורת החיים
  • ייעוץ בזיהויי הצומח: ד"ר זהר עמר, אוניברסיטת בר-אילן
  • עיצוב עטיפה: הילה בירן

קבלו מתנה עוד היום!

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו

וקבלו בחינם את רשימת כל תרי"ג המצוות

 מניין המצוות הקצר לרמב"ם

עם ביאור תמציתי

דואר אלקטרוני
שם

לוח רמב"ם יומי

הצטרפו ללימוד הרמב"ם היומי. פרק אחד ליום נמשך כ-3 שנים 3 פרקים ליום נמשך כשנה לימוד ספר המצוות 2-3 מצוות כל יום נמשך כשנה. התחילו עכשיו! להורדת לוח זמנים

אתם יכולים ליהנות כבר היום מהמהדורה שלנו!

הזמינו עוד היום את המהדורה שלנו ותוכלו ליהנות מהנוסח המדויק, מהמפתחות הרבים ומהביאור הייחודי שלנו.

במהדורה שלנו יתרונות רבים על פני מהדורות קודמות.

הרכישה מתבצעת בשירות עצמי באתר. אנו נשלח לכם את הספרים עד הבית!

לדוגמאות  לרכישה