ניוזלטר:   הרשם עכשיו  |  ארכיון

ספר משפטים - המהדורה המבוארת

במה עוסק הספר?

ספר משפטים הינו הספר הי"ג ב"משנה תורה" העוסק בהתקשרויות ממוניות הנרקמות בין בני האדם, שתחילתן טובה וסופן רע. מהן תחילתן בקשר טוב של שמירה על נכסי הזולת, של השאלתם או של השכרתם, וסופן עלול לבוא לידי אבדן; מהן העסקת עובד העלולה להסתיים במפח נפש ואי כיבוד הסכם בין שני צדדים או בהפסקת העבודה; מהן תחילתם במתן הלוואה לנזקק העלולה לבוא לידי ניצול ועושק, או בהלוואה שבעליה אינו יכול להחזירה, או שהוא כופר בתביעה, בין בכולה בין במקצתה; ומהן חלוקת ירושה העלולה להביא לידי ריב ומצה בין היורשים וכיוצא בזה.

למה לי להכיר את המשפט העברי, אינני הולך להיות עורך דין?

העומד נוכח יסודות המשפט העברי ומתבונן הן בשאיפה הכללית של חיפוש הצדק והן בפרטי פרטיו, אינו יכול שלא להתפעל מן הרגישות שבדינים הללו, מן האיזון בין שימושם ושעבודם של נכסים לבין חירותו ואחריותו של האדם: ההנחיות שכופים כדי למנוע מידת סדום, כשזה נהנה וזה לא חסר; אי קיום עונש גופני על חיובים ממוניים; מידת גמירות הדעת הנדרשת כדי לקבל התחייבות; החומרה שבהפרת התחייבות; הזהירות היתרה שלא לעשות עושר ממצוקתם של אחרים (ריבית); מיעוט השימוש בשבועות, בשעה שבני אדם היו מתייראים מלשאת לשווא את שמו של הקדוש ברוך הוא; העושה טובה לחברו שלא מדעתו - על חברו לשלם על מה שנהנה בעשייתו; וכלה בדאגה ליתומים ולאלמנות, עד שנקבע הכלל שבית דין הוא אביהם של יתומים.

ההלכות המזומנות בספר זה מתארות מציאות המזמנת אותנו למאמץ מחשבתי, להקיש דבר לדבר ולהפיק כמעיין הנובע פיתרונות לבעיות דומות שלא נידונו בו. זו גם משמעותו של הביטוי "וכן כל כיוצא בזה", שחמישית מכלל מאות רבות של הופעותיו במשנה תורה מצויה בספר זה. ההלכות הללו תובעות מאמץ מחשבתי, לצייר את המציאות הנידונה (כשליש מכלל סיפורי "מעשה באחד ש..." או "מעשה באישה..." באים בספר זה), להבין את היבטיה, לשקול את צדדי הדין ולהבין את הכרעת ההלכה. להקיש דבר מדבר, מלאכה גדולה היא, שהרי במציאות אין לך דבר המתאים בדיוק להלכה מסוימת אחת.

החיפוש אחר משפט צדק היא תכליתו של האדם, כפי שאומר הנביא ירמיה, שהרמב"ם מביא את דבריו בביאורו הנפלא בסוף ספרו "מורה הנבוכים":

"כֹּה אָמַר ה' אַל יִתְהַלֵּל חָכָם בְּחָכְמָתוֹ

וְאַל יִתְהַלֵּל הַגִּבּוֹר בִּגְבוּרָתוֹ,

אַל יִתְהַלֵּל עָשִׁיר בְּעָשְׁרוֹ.

כִּי אִם בְּזֹאת יִתְהַלֵּל הַמִּתְהַלֵּל הַשְׂכֵּל וְיָדֹעַ אוֹתִי

כִּי אֲנִי ה' עֹשֶׂה חֶסֶד מִשְׁפָּט וּצְדָקָה בָּאָרֶץ,

כִּי בְאֵלֶּה חָפַצְתִּי נְאֻם ה'"

לא רק "השכל וידוע אותי", כהבנה פילוסופית שראשה בשמים והיא מנותקת מחיי המעשה, אלא הבנה שרגליה בארץ, להידמות לקדוש ברוך הוא, לפעול כאן, בארץ, במעשי חסד, במעשי משפט ובמעשי צדקה, לעצב חיי מופת והידמות לה', כי באלה חפץ ה'. לימוד ספר משפטים הוא צעד בכיוון הזה.

(מתוך ההקדמה לספר )

הספר יוצא לאור בשיתוף פעולה עם מכון משפטי ארץ

 

הספר כולל את:

הלכות שכירות - מה דינם של שומר שכר ושוכר? מה דינו של המפר התחייבות? מהם חובות המעסיק? האם עובד יכול לעזוב באמצע עבודה? מתי חלה הלנת שכר?

הלכות שאלה ופקדון - מה דינו של שואל? ומה דינו של שומר חינם?

הלכות לווה ומלוה - מתי חלה המצווה להלוות? מהי ריבית? האם מותר להעלות מחיר בתשלומין? כיצד גובים מלווה? כיתד מחלקים את הנכסים כשמדובר בפשיטת רגל? מה דינו של הערב? ועוד

הלכות טוען ונטען (תובע ונתבע) - מהם סוגי השבועות השונים? האם המודה בחוב חייב לשלמו? מהי חזקה במטלטלין ובנדל"ן?

הלכות נחלות (ירושה) - מהו סדר הירושה לפי התורה? מיהם היורשים? מה תפקידו של אפוטרופוס ליתומים? ועוד.

 

נספחים

"על דרך הביאור, כבר עמדנו בספרים הקודמים, ולכן נסתפק כאן בדברים המיוחדים לספר זה. אפשר שהלומד הלכות אלו יתאמץ ויבין את כולן, ומעולם לא ישאל את עצמו היאך אפשר להביאן לידי ביטוי בחיי המעש. לנוכח זאת, התאמצנו התאמצות יתרה להזמין את הלומד להבין את התמונה הגדולה של המשפט ויסודותיו, על אף המסגרת המצומצמת שקבענו לעצמנו. הוספנו נספחים המסייעים למימוש ההלכות בחיי המעש:

  • חוזה עבודה,
  • חוזה שכירות דירה,
  • שטר צוואה,
  • קיצור הלכות ריבית
  • ושטר היתר עסקא.

אלו קוראים לאדם לממש את לימודיו, כי כבר אמרו חכמינו ש"לא המדרש הוא העיקר אלא המעשה", ושהתלמוד קודם למעשה, מפני ש"התלמוד מביא לידי מעשה".

העורכים:

מבאר ועורך ראשי: יוחאי מקבילי

הלכות שכירות, הלכות שאלה ופיקדון: הרב אלעד דוקוב, חיפה

הלכות נחלות: הרב עמנואל מזרחי, ישיבת "אור וישועה"

יועצים ועורכי משנה:

ד"ר יחיאל קארה, האקדמיה ללשון העברית

הלל גרשוני (נוסח הרמב"ם)

צוות "מכון משפט ארץ", ישיבת "תורת החיים"

הרב חיים בלוך, הרב עדו רכניץ, והרב ד"ר איתמר ורהפטיג,

הרב דוד שטיינמץ, הרב שמואל פולצ'ק, הרב אב"י ונגרובר

ייעוץ בזיהויי הצומח: פרופ' זהר עמר, אוניברסיטת בר-אילן

התקנה לדפוס: עמנואל מזרחי.

עיצוב עטיפה: הילה בירן

הפקה: יצחק וייספיש

קבלו מתנה עוד היום!

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו

וקבלו בחינם את רשימת כל תרי"ג המצוות

 מניין המצוות הקצר לרמב"ם

עם ביאור תמציתי

דואר אלקטרוני
שם

לוח רמב"ם יומי

הצטרפו ללימוד הרמב"ם היומי. פרק אחד ליום נמשך כ-3 שנים 3 פרקים ליום נמשך כשנה לימוד ספר המצוות 2-3 מצוות כל יום נמשך כשנה. התחילו עכשיו! להורדת לוח זמנים

אתם יכולים ליהנות כבר היום מהמהדורה שלנו!

הזמינו עוד היום את המהדורה שלנו ותוכלו ליהנות מהנוסח המדויק, מהמפתחות הרבים ומהביאור הייחודי שלנו.

במהדורה שלנו יתרונות רבים על פני מהדורות קודמות.

הרכישה מתבצעת בשירות עצמי באתר. אנו נשלח לכם את הספרים עד הבית!

לדוגמאות  לרכישה