ניוזלטר:   הרשם עכשיו  |  ארכיון

גליונות מידה טובה

גליונות מידה טובה 1-4 לעיונכם.

מידה טובה

גליונות אלו עוסקים בעקרונות מטא-הלכתיים שונים ובמשמעויותיהם, לאור 14 העקרונות שמעמיד הרמב"ם בבסיס מניין המצוות שלו, השורשים.

(מתוך גליון 1)

תורת המשפט ההלכתית - תורת המשפט היא התחום העוסק במטא-משפט, בקטגוריות המשפטיות השונות ובמשמעותן. המושג 'מצווה' הוא אבן הבסיס של תורת המשפט ההלכתית, מקביל במידה מסויימת למושג 'חוק', אם כי לא לגמרי, ולמעשה במהלך השנה אנו נעסוק בעיקר בו, מהיבטים שונים.

הדבר ייעשה דרך לימוד השורשים, שהם העקרונות היסודיים שהנחו את הרמב"ם בבניית מניין המצוות שלו. כל אחד מן השורשים הללו מתייחס לעיקרון אחד, אך רובם ככולם מקפלים בתוכם היבטים מטא-הלכתיים ופילוסופיים מעניינים, עליהם ננסה לעמוד בדברינו.

בין היתר נעסוק בנושאים הבאים: מהי מצווה, ולמה היא מחייבת, מעמדם של בני נוח ומצוותיהם, משמעותו של ציר הזמן בהלכה, טעמי המצוות וטעמא דקרא, מיונים וסיווגים בהלכה ובכלל, תפקידם וסמכויותיהם של חכמים, הענישה בהלכה ועוד.

כפי שיתבאר להלן, התמונה לגבי תורת המשפט של ההלכה עולה בעיקר משני השורשים הראשונים, שכן הם אלו שעוסקים במעמדן של הקטגוריות ההלכתיות השונות.

קבלו מתנה עוד היום!

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו

וקבלו בחינם את רשימת כל תרי"ג המצוות

 מניין המצוות הקצר לרמב"ם

עם ביאור תמציתי

דואר אלקטרוני
שם

לוח רמב"ם יומי

הצטרפו ללימוד הרמב"ם היומי. פרק אחד ליום נמשך כ-3 שנים 3 פרקים ליום נמשך כשנה לימוד ספר המצוות 2-3 מצוות כל יום נמשך כשנה. התחילו עכשיו! להורדת לוח זמנים

אתם יכולים ליהנות כבר היום מהמהדורה שלנו!

הזמינו עוד היום את המהדורה שלנו ותוכלו ליהנות מהנוסח המדויק, מהמפתחות הרבים ומהביאור הייחודי שלנו.

במהדורה שלנו יתרונות רבים על פני מהדורות קודמות.

הרכישה מתבצעת בשירות עצמי באתר. אנו נשלח לכם את הספרים עד הבית!

לדוגמאות  לרכישה