ניוזלטר:   הרשם עכשיו  |  ארכיון

דיוקנאות

אין אנו יודעים כיצד נראה הרמב"ם, וכנראה לעולם לא נדע. אך נוכל לדעת מה היה אומר הרמב"ם על הדרך שבה תואר.

תמונה א: תבליט דיוקנו של הרמב"ם באולם הכניסה לבית הקונגרס האמריקאי.

התבליט נעשה בשנת 1953, והוא אחד מבין 23 תבליטים )ובהם גם תבליט של משה רבנו) המוצגים, כמי שעבודתם הייתה אבן יסוד לחוקה האמריקאית. בתבליט זה נראה הרמב"ם בדמות פילוסוף יווני, דבר שהתורה אוסרת לעשות אותו, כפי שאומר הרמב"ם עצמו בספר משנה תורה

 

אֵין הוֹלְכִין בְּחֻקּוֹת הַגּוֹיִים וְלֹא מִדַּמִּין לָהֶם, לֹא בְּמַלְבּוּשׁ וְלֹא בְּשֵׂעָר וְכַיּוֹצֵא בָּהֶן, שֶׁנֶּאֱמַר: "וְלֹא תֵלְכוּ בְּחֻקֹּת הַגּוֹי" (ויקרא כ,כג), וְנֶאֱמַר: "וּבְחֻקֹּתֵיהֶם לֹא תֵלֵכוּ" (שם יח,ג), וְנֶאֱמַר: "הִשָּׁמֶר לְךָ פֶּן תִּנָּקֵשׁ אַחֲרֵיהֶם" (דברים יב,ל) - הַכֹּל בְּעִנְיָן אֶחָד הוּא מַזְהִיר: שֶׁלֹּא יִדַּמֶּה לָהֶם, אֶלָּא יִהְיֶה הַיִּשְׂרְאֵלִי מֻבְדָּל מֵהֶם וְיָדוּעַ בְּמַלְבּוּשׁוֹ וּבִשְׁאָר מַעֲשָׂיו, כְּמוֹ שֶׁהוּא מֻבְדָּל מֵהֶם בְּמַדָּעוֹ וּבְדֵעוֹתָיו. וְכֵן הוּא אוֹמֵר: "וָאַבְדִּל אֶתְכֶם מִן הָעַמִּים" (ויקרא כ,כו). לֹא יִלְבַּשׁ בַּמַּלְבּוּשׁ הַמְּיֻחָד לָהֶן, וְלֹא יְגַדֵּל צִיצִית כְּמוֹ צִיצִית רֹאשָׁם..." (ספר המדע, הלכות עבודה זרה וחוקות הגויים יא,א)

את התבליט ניתן לראות כאן:

 

תמונה ב: פסלו של הרמב"ם ליד ביתו בעיר הולדתו בקורדובה שבספרד

הפסל נעשה בשנת 1935 (כמוצג במלאות ב800 שנה להולדתו, אף על פי שסביר להניח שנולד בשנת 1138 ולא בשנת 1135). גם כאן, למרבה האירוניה, לא ייתכן שנעשה פסל שלו בחייו, שהרי התורה אוסרת גם עשיית פסל אדם אפילו לנוי, מפני שיש בזה משום ביטוי לעבודה זרה. וזה לשון הרמב"ם בעניין זה:

אָסוּר לַעֲשׂוֹת צוּרוֹת לְנוֹאי וְאַף עַל פִּי שֶׁאֵינָהּ עֲבוֹדָה זָרָה, שֶׁנֶּאֱמַר: "לֹא תַעֲשׂוּן אִתִּי אֱלֹהֵי כֶסֶף וֵאלֹהֵי זָהָב" (שמות כ,יט), כְּלוֹמַר צוּרוֹת שֶׁלְּכֶסֶף וְשֶׁלְּזָהָב שֶׁהֵן לְנוֹאי, כְּדֵי שֶׁלֹּא יִטְעוּ בָּהֶן הַטּוֹעִים וִידַמּוּ שֶׁהֵם לַעֲבוֹדָה. וְאֵין אָסוּר לָצוּר לְנוֹאי אֶלָּא צוּרַת הָאָדָם בִּלְבַד." (הלכות עבודה זרה ג,י).

 

תמונה ג: תמונתו המפורסמת של הרמב"ם

התמונה המופיעה על שטר שהוציאה מדינת ישראל לכבוד הרמב"ם בשנת התשמ"ג היא מזויפת ונעשתה כנראה על ידי גוי או יהודי שנשתמד. הזייפן שצייר את התמונה לא קרא את דברי הרמב"ם בספר משנה תורה בעניין האיסור לגלח את פאות הזקן:

אֵין מְגַלְּחִין פַּאֲתֵי הָרֹאשׁ כְּמוֹ שֶׁהָיוּ עוֹשִׂים עוֹבְדֵי עֲבוֹדָה זָרָה וְכוּמָרֵיהֶן, שֶׁנֶּאֱמַר: "לֹא תַקִּפוּ פְּאַת רֹאשְׁכֶם" (ויקרא יט,כז)" (הלכות עבודה זרה יב, א).

ראה תמונה כאן:

 

אין אנו יודעים כיצד נראה הרמב"ם, וכנראה לעולם לא נדע, כפי שלא נדע כיצד נראו אבות האומה. הדיוקנאות המצויים כיום, הנועדו להנציח את הדמות, הריהם פרי דמיונם המפותח של האמנים עצמם. בתקופתו של הרמב"ם לא היו מקובלים ציורי דיוקנאות, מה גם שהתורה, כפי שמשתקף מהתבטאויותיו בפסקיו של הרמב"ם, ראתה בכך עבירה. האמת, שהנצחתו של חכם ישראל הנפטר אינה אלא בהנצחת דברי חוכמתו; שהרי בדברי הרמב"ם עצמו אין אף חשיבות למצבה בקברו של חכם ישראל: 

וּמְצַיְּנִין [מסמנים] אֶת הַקְּבָרוֹת [כדי שהכהנים ידעו להתרחק מהם], וּבוֹנִים נֶפֶשׁ [סימן, מצבה] עַל הַקֶּבֶר. וְהַצַּדִּיקִים - אֵין בּוֹנִים לָהֶם נֶפֶשׁ עַל קִבְרוֹתֵיהֶם: דִּבְרֵיהֶם הֵם זִכְרוֹנָם." (הלכות אבל ד,ד). 

דבריו הנצחיים, כדברי התורה וחכמיה, חיים בנו ופועמים בלבנו בכל יום ויום.

קבלו מתנה עוד היום!

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו

וקבלו בחינם את רשימת כל תרי"ג המצוות

 מניין המצוות הקצר לרמב"ם

עם ביאור תמציתי

דואר אלקטרוני
שם

לוח רמב"ם יומי

הצטרפו ללימוד הרמב"ם היומי. פרק אחד ליום נמשך כ-3 שנים 3 פרקים ליום נמשך כשנה לימוד ספר המצוות 2-3 מצוות כל יום נמשך כשנה. התחילו עכשיו! להורדת לוח זמנים

אתם יכולים ליהנות כבר היום מהמהדורה שלנו!

הזמינו עוד היום את המהדורה שלנו ותוכלו ליהנות מהנוסח המדויק, מהמפתחות הרבים ומהביאור הייחודי שלנו.

במהדורה שלנו יתרונות רבים על פני מהדורות קודמות.

הרכישה מתבצעת בשירות עצמי באתר. אנו נשלח לכם את הספרים עד הבית!

לדוגמאות  לרכישה